2016. szeptember 29., csütörtök

Gyors kaja: Pupusas

A pupusas nagy sláger kaja nálunk, nagyon hamar megvan, semmi olajban sütés, semmi kelesztés, semmi hókuszpókusz.  Általában maradék sült husikat szoktam menteni vele, de igazából akármivel megtölthető. Nálunk már volt sonkás-sajtos, csirkés-camambert-es és még kb. húsz féle verzió, épp mi van a hűtőnkben. Ma egy kicsit magyaros ízvilágúra sikeredett.


Hozzávalók:

Tészta:
300 g liszt
150 ml víz 
50 ml olaj
1 tk sütőpor
1 tk só

Töltelék:
80 g paprikás szalámi apró kockákra vágva
1 pepperoni paprika apró kockákra vágva
2 ek tejföl vagy Creme fraiche
2 tk mustár
50 g reszelt sajt (pl. mozzarella)
némi petrezselyem felaprítva

Elkészítés:

A töltelék hozzávalóit egy tálban összekeverjük, a tészta összetevőit egy másik tálban összegyúrjuk. A tésztagombócot 4 részre osztjuk és egyenként kör alakúra nyújtjuk, kb. kistányér nagyságúra. A kör közepére tesszük a töltelék 1/4-ét és a tésztát félbehajtjuk, a széleket jól összenyomkodjuk. Végezzünk precíz munkát, mert hajlamosak szétnyílni sütés közben. Ezt ismételjük négyszer. egy serpenyőt olaj nélkül, közepes lángon felhevítünk és a pupusas-ok mindkét oldalát 3-4 percig pirítjuk. Tom szavaival élve, akkor jó ha barna mintás. :)


Kaja tipp: Túró

A tejföl kapcsán többször felmerült a túró is, hogy hol lehet beszerezni a hazaihoz hasonlót. A német Quark és Topfen is fincsi, de a magyar kajákhoz totál alkalmatlan - szerintem. Ma benéztem a MixMarktba egy két dologért és suttyomban lefotóztam nektek a kínálatot, a képeken szereplőket nagyjából már végig kóstoltam, mind jó. Az első képen lévő a kedvencem. És az utolsón a kakukktojás, az bizony juhtúró! ;)

Rengeteg MixMarkt (orosz bolt) van ország szerte, itt tudjátok csekkolni van-e a közeletekben! Ha tudtok egyéb lelőhelyeket, nyugodtan írjátok meg megjegyzésben! :)







2016. szeptember 28., szerda

20 perces kaja: Spenótos tészta Bavaria Blu-val

Gyors vacsi egy zúzós nap után, amikor az embernek tényleg nincs kedve 20 percnél többet a konyhában tölteni, de mégis enne valami frisset és meleget. Aki szereti az intenzívebb kék sajt ízt, nyugodtan készítse el gorgonzola-val vagy roquefort-al, én most Bavaria Blu-t használtam. Nagyon lágy az íze és könnyen olvad a szószban. 


Hozzávalók:
300 g tészta (kinek melyik a szimpatikus, ez épp bavette)
200 g fagyasztott leveles spenót
100 g Bavaria Blue
100 g creme fraiche
1 gerezd fokhagyma
só, bors, őrölt szerecsendió
1 ek vaj

Elkészítés:
A tésztát sós vízben megfőzzük. Amíg fő a tészta egy nagy serpenyőben felolvasztjuk a vajat és beletesszük a spenótot (úgy ahogy van fagyottan). Ha a spenót kiolvadt pár percig pároljuk, hozzáadjuk a kis darabokra vágott sajtot és belenyomjuk a fokhagymát. Amikor a sajt is elolvadt belekeverjük a creme fraiche-t, sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük és egy percig forraljuk. A tésztát leszűrjük, ha megfőtt, hozzáadjuk a szószhoz és közepes lángon átforgatjuk. Amikor a tészta felszívta a szósz nagy részét, készen is vagyunk, ez kb. 2-3 perc.

Tipp: Én most ezt a sajtot használtam, de a Lidl vagy Aldi terméke is kiváló és sokkal olcsóbb.



2016. szeptember 27., kedd

Bajor zsemlegombóc, avagy Semmelknödel

Thomas nyaggat, hogy legyenek Knödel receptek, hát legyenek, ha már itt lakunk próbáljunk ki mindenfélét, ma divatos szóval élve integrálódjunk :) Az első Knödel recept legyen a zsemlegombóc, ez amúgy sem idegen a magyar konyhától sőt. Nézzük, hogy készül a bajor verzió, ehhez sem kell agysebésznek lenni, kifejezetten könnyű recept!


Hozzávalók:

3 szikkadt zsemle (ez simán megvásárolható Knödelbrot néven is, ha épp nincs otthon)
100 ml forró tej
fél fej hagyma
10 g vaj
1 ek petrezselyem apróra vágva
1 tojás
só, bors, őrölt szerecsendió
esetleg kevés liszt ha szükséges

Elkészítés:

A zsemléket vágjuk kockára, tegyük egy tálba és öntsük le a forró tejjel, a tálat fedjük le. A hagymát vágjuk finomra és pároljuk üvegesre az olajon, ha a hagyma kész, adjuk hozzá a petrezselymet és kevergessük még 1 percig. Öntsük a hagymát a zsemlékhez és üssük hozzá a tojást is, fűszerezzük sóval, borssal, szerecsendióval és jól dolgozzuk össze. Közben egy nagy fazékban forraljunk vizet, nem kell lobognia, akkor jó ha lassan forr, gyöngyözik. Egy elég ragacsos masszát kapunk, ezért vizes kézzel formáljunk gombócokat belőle. Ha a gombócaink nem akarnak összeállni, kevés lisztet keverjünk a masszába. A gombócokat tegyük a gyöngyöző vízbe és főzzük kb. 20 percig, ha feljönnek a víz tetejére készen vannak.

Kaja tipp: Tejfölök és creme fraiche

Magyarország tejföl nagyhatalom, ez van. Tejföl kb. mindenhez kell, tejfölös csirke, túrós palacsinta, töltött káposzta, lángos stb., sőt amihez nem kell én azt is tejföllel eszem. :) Amikor kiköltöztem abszolút nem voltam képben a német konyhával és termékekkel. Első kérdéseim közt volt, hogy "Ugye tejföl van?". Nos Tom megnyugtatott, hogy van persze, lehet kicsit más, mint a magyar, de van. Na, de nézzük is, itt mik e lehetőségek:


Sauer Rahm: Ő volt az első, amit kóstoltam itt és kezdtem kétségbe esni, finoman szólva sem lett a kedvencem, bár ez ugye megint ízlések és pofonok téma. 10%-os zsírtartalmú, savanyúsága hasonló az otthonihoz, viszont nekem az első benyomásom kb. ez volt: "Jé, ez olyan, mint otthon ezek a frissföl és egyéb műtejfölök". Főzni, mondjuk tök jó.

Creme Fraiche: Ő volt a kettes számú versenyző, őt szeretem, finom és krémes, de nem savanykás, mint a magyar tejföl. A creme fraiche, gyakorlatilag friss tejszín, épp csak addig savanyítják, hogy sűrű legyen, a magyar tejfölt kicsit tovább. 30%-os a zsírtartalma, nagyon lágy az íze, tökéletes mártás alap például, melegítés hatására szuperül olvad, de magában eszegetve is nagyon kellemes.

Schmand: A kedvencemet hagytam a végére. Számomra ő a tökéletes tejföl (itt). Egy vicces félrevásárlásomnak köszönhetem, habtejszínt akartam venni, csak benéztem. Barna vagyok gyakori szőke pillanatokkal! :) A Schmand 24%-os zsírtartalmú, majdnem annyira savanykás, mint a magyar tejföl, ha valamihez frissen kell, pl. lángos, tejfölös kenyér, uborka saláta, akkor tuti ezt használom. Az otthoni jó minőségű 20% tejfölökhöz hasonlít leginkább.

2016. szeptember 26., hétfő

Baguette - egyszerűen

Ha valaki szeretne otthon kenyérféléket sütögetni, akkor ezzel kezdje vagy a vajas kiflivel. Elronthatatlan, nem kell sokat melózni vele, viszont a kelesztés miatt picit időigényes, bár az eredmény mindenért kárpótol. Ezt a baguette sütést sem kell túlságosan túlmisztifikálni, baguette sütőformát beszerezni csak azért (nem is tudom az emberek hova pakolásszák el a konyhában ezeket az extra kütyüket), kezdőknek is ajánlom. Én általában kétfélét sütök, simát és fokhagymás-olívás-szárított paradicsomosat, bár a variációk száma végtelen.


Hozzávalók:

500 g liszt
2 ek vaj vagy olaj
220 ml kézmeleg víz
70 ml langyos tej
fél kocka friss vagy 1 csomag szárított (Dr. Oetker, azzal nem lehet lyukra futni) élesztő
2 kk só
1 kk cukor

Opcionális: 1 gerezd zúzott fokhagyma, fél marék olívabogyó apróra vágva, ízlés szerint szárított paradicsom szintén apróra vágva

Elkészítés:

A langyos tejben elkeverjük a cukrot és az élesztőt, majd felfuttatjuk. Közben egy nagy tálban összekeverjük a többi hozzávalót és ha felfutott az élesztő hozzáöntjük azt is (ha ízesítettet készítünk előfordulhat, hogy a plusz nedvesség miatt egy kicsit több lisztre lesz szükségünk ez dagasztás közben kiderül). Összegyúrjuk és 6-8 perc alatt egy nem ragacsos, sima tésztabucit dagasztunk belőle. Akinek van dagasztó karral ellátott robotgépe vesse be nyugodtan. Egy tiszta konyharuhával letakarjuk és kb 45 perc alatt duplájára kelesztjük.

Ha duplájára kelt akkor négy részre osztjuk a tésztát, majd lisztezett felületet baguette-eket formázunk a darabkákból. Sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük őket, a tetejüket bevagdossuk egy éles késsel. Letakarjuk és 30 percig tovább kelesztjük. Közben előmelegítjük a sütőt 220 fokra (hőlégkeveréssel 200 fokra), a süt aljába tegyünk egy kis edényben vizet. Ha megkeltek a baguette-ek, kenjük meg őket vízzel és toljuk a forró sütőbe, 5 perc után csökkentsük a sütő hőmérsékletét 20 fokkal. Süssük aranybarnára a péksütijeinket.




Brassói aprópecsenye, az én variációm

Nem éppen hagyományos elkészítési mód, de igyekszem a bő olajban sütést mellőzni ha tudom. Igaz ez amúgy is egy ahány ház, annyiféle elkészítési móddal rendelkező étel. Remélem azért elnyeri a tetszéseteket. Megjegyzésben várom a saját variációitokat is. :)


Hozzávalók:

1 kg burgonya
750 g sertéshús, mindegy nagyjából, hogy melyik része, csak ne legyen túl zsíros
1 fej hagyma nagyon finomra vágva
3-4 gerezd fokhagyma nagyon apróra vágva, vagy áttörve
1 ek paradicsompüré (a tubusos kiszerelés az univerzum ajándéka, szerintem... )
majoránna
kakukkfű
cayenne bors (aki nem szereti a kicsit csípős ételeket sem, nyugodtan hagyja ki)
só, bors
némi olaj

Elkészítés:

A burgonyát meghámozzuk és kis kockákra vágjuk, egy hőálló tálban összekeverjük kevés olajjal, kakukkfűvel és sóval. Alufóliával lefedjük és kb 200 fokon addig sütjük ameddig megpuhul. Közben a húst is felkockázzuk vagy felcsíkozzuk (kinek melyik a szimpatikus), egy serpenyőben kevés olajon fehéredésik sütjük. Ezután hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát, a paradicsompürét, sóval, borssal majoránnával, cayenne borssal ízestjük. 1-2 percig pirítjuk, majd alacsony hőfokon, fedő alatt 15-20 percig pároljuk, ha szükséges egy nagyon kevés vizet adhatunk hozzá. Ha  hús zsírjára sült, puha és a krumpli is megpuhult, a húst a krumplihoz keverjük és alufólia nélkül, néha átforgatva megpirítjuk a sütőben. Ne süssük túl sokáig, nehogy kiszáradjon a hús.

2016. szeptember 25., vasárnap

Mézes-mázas sörös csirkecomb

Nemrég volt a bajor verzió Tomtól, most jöjjön az én sült csirkecombom, hasonlóképp pofon egyszerű elkészíteni. Nálunk tipikus vasárnapi étel. Alapesetben nem szeretem a mézet, nagyon nem, de a sörrel és a csirkével kombinálva szuper az ízhatás. Nem, nem lesz édes tőle a husi, viszont fényes és ropogós lesz bőre. ;)


Hozzávalók:
4 csirkecomb
150 ml sör
4+3 ek méz
só, bors
pici olaj

Elkészítés:
Bontsunk egy sört és egy kis lábosba töltsük ki a kb. 1/3-át, a maradék 2/3 főzés közben opcionálisan elfogyasztható :) A sütőt melegítsük elő 200 fokra (hőlégkeveréssel 180 fokra). A sörhöz adjuk kb. 4 evőkanál mézet, kezdjük el alacsony hőfokon melegíteni, nem kell forralni, csak a méz olvadjon el benne. A csirkecombokat sózzuk, borsozzuk és fektessük egy vékonyan kiolajozott hőálló tálba. Ha a méz felolvadt a sörben, az eleggyel locsolgassuk meg szépen a husit. A hőálló tálat fedjük le alufóliával jó szorosan, hogy a sörös-mézes gőzben szépen meg tudjon puhulni a csirke, és tegyük a sütőbe 35-40 percre. Ezután vegyük le a fóliát, kenjük meg a combokat kb. 3 evőkanál mézzel és 220 fokon (hőlégkeveréssel 200 fokon) süssük további 15-20 percig, hogy szép aranybarna, fényes legyen.

Krémsajtos-lilahagymás-szalámis rétes

Nem szépségdíjas (legalábbis az enyém most nem lett szép), de gyors rétesvariáció, magyaros ízvilággal. Ameddig a sütő bemelegszik simán összedobható, mindenféle szakértelem nélkül. :)



Hozzávalók: 
1 csomag rétestészta
300 g sajtkrém (Frischkäse)
1 tojás
1 kis fej lila hagyma apróra vágva
1 kávéskanál őrölt pirospaprika
só, bors
80-100 g szeletelt szalámi
100g reszelt sajt (pl. mozzarella)
kevés olaj

Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 200 fokra (hőlégkeveréssel 180 fokra). Egy tálban összekeverjük a sajtkrémet, sajtot, tojást, hagymát és a fűszereket. A réteslapokat egymásra fektetjük, úgy, hogy minden lapot megkenünk kevés olajjal egy szilikon ecset segítségével, az utolsó lap tetejét is. A szalámi szeleteket a réteslapra helyezzük és a sajtkrémes masszát egyenletesen eloszlatjuk rajta, az egyik hosszanti oldalon kb. 2-3 cm-t szabadon hagyva, majd az ellenkező oldalról lazán feltekerjük. Sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük a rétest és a tetejét is megkenjük olajjal. Tojássárgájával megkenve még szebb, de én általában egy rúd rétest készítek, amihez nettó pazarlás felütni egy tojást csak ezért. 15-20 perc alatt készre sütjük, kivesszük a sütőből és kicsit hűlni hagyjuk szeletelés előtt, hogy a töltelék kicsit megdermedjen. 

2016. szeptember 24., szombat

Rántott hús sütőben - mínusz olajszag

Nem új  keletű recept, de leírom, nekem, hogy lesz épp olyan, mint az olajban sült. Thomas-nak vannak problémái az olajban sült kajákkal, miatta kísérleteztem ezekkel a módszerekkel. Igazából ízben szinte nincs különbség, de egy csomó kalóriát megspórolunk és a lakásban sincs olajszag.


Hozzávalók:

8 szelet karaj
3 tojás
liszt
zsemlemorzsa
kevés olaj
só bors

Elkészítés:

A sütőt 200 fokra előmelegítjük (hőlégkeveréssel 180 fok). A tepsi(ke)t sütőpapírral kibéleljük és a papírt egy szilikon ecset segítségével vékonyan megkenjük olajjal akinek van olaj spray-e bátran használhatja). A karajszeleteket kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk, majd a szokásos módon bepanírozzuk (liszt, majd tojás, majd zsemlemorzsa) annyi különbséggel, hogy az tojásba 1 evőkanál olajat keverünk, majd a tepsibe helyezzük őket. A szeletek tetejét szintén vékonyan bepacsmagoljuk olajjal és a tepsi(ke)t betoljuk a forró sütőbe. Mehetünk pihizni. 20 perc múlva megfordítjuk a husikat és újabb 15-20 percig sütjük. Kész vagyunk, már csak meg kell enni! :)

Natúr karajszelet, Jäger szósszal és Spätzle-vel, avagy ha egy bajor improvizál

Ma Thomas hajított össze egy ebédet, gyorsnak nem mondanám a szósz miatt, de egy ráérős napon érdemes kipróbálni, én imádtam!



Hozzávalók:

Szósz:
1 nagy fej hagyma finomra vágva
100 g sonka apróra vágva
80 g szárított vargánya (1-2 órával előbb meleg vízbe áztatva - a vízre is szükségünk lesz)
2-3 babérlevél (orosz boltokban filléres tétel, ott vegyétek, német szupermarketekben elég drága)
2-3 borókabogyó
némi olaj
2 tk étkezési keményítő
150 ml vörösbor
2 Bouillon Pur Rind (nagyon jó kis cucc, van zöldségesben és csirkésben is, érdemes tartani otthon)
só, bors
Hús:
4 szelet karaj
só, bors
némi olaj

Spätzle:
5 dkg vaj
Spätzle (ezt én készen veszem a Rewe-ben, egyrészt mert semmi csúnyaságot nem tartalmaz, és gyorsan megvan)

Elkészítés:

A szósszal kezdünk. A hagymát üvegesre pároljuk kevés olajon a sonkával együtt,  hozzáadjuk a gombát a vízzel együtt, a babérlevelet, a borókabogyót és a Bouillon Pur-t. Alacsony hőfokon, lassan főzzük kb 30-35 percig (nyugi, nem kell mellette állni, elég néha megkeverni). Ha a gomba megpuhult, 100 ml vörösborban keverjünk el csomómentesre 2 teáskanál étkezési keményítőt és keverjük az ételhez, 1-2 percig főzzük, majd a maradék vörösborral állítsuk be a kívánt sűrűséget, sózzuk, borsozzuk ha szükséges. Forraljuk fel  a szószt és készen is vagyunk vele.

A karaj szeleteket klopfoljuk ki, sózzuk, borsozzuk és némi olajon oldalanként 4-6 perc alatt süssük készre.

A Spätzle-t egy serpenyőben a vajon pirítsuk át, akkor van készen amikor aranybarna és kicsit ropogós. 

Most már tényleg nincs más dolgunk, csak tálalni! :)




Kaja tipp: Chef Select - burgonya köretek

Nem vagyok egy nagy fix-fax főzés rajongó, de egyrészt néha az idő szűkös, másrészt utálok krumplit pucolni. Ezekkel a köretekkel időt spórolhatunk, rendkívül finomak, elenyésző adalékanyagot tartalmaznak, gyorsan elkészíthetőek és tök jó az áruk! (Legutóbb 1,19 EUR-ért vettem, 500 gramm mindegyik, Aldiban, Lidl-ben megtalálható)




Pofon egyszerű elkészíteni őket, elő vannak főzve, tényleg gyorsan megvan (Ha valaki szeret mikróval okoskodni, akkor nyert ügye van, én maradok a serpenyőnél vagy a sütőnél). A Kartoffelgratin-t elég beleönteni egy hőálló edénybe (esetleg megszórni a tetejét reszelt sajttal) és mehet a sütőbe, a Salzkartofflen-t és a Bratkartoffeln-t serpenyőben szoktam elkészíteni. Számomra külön szimpatikus, hogy elég sokáig elállnak. Próbáljátok ki!

És végül néhány étel velük:







Villámgyors csirke, rizzsel és kaporszósszal

Kellemes meleg vacsora egy rohanós nap végén, 20-25 perc alatt össze lehet dobni, hasznos kis recept lehet egy őszi-téli estén, amikor az embernek szüksége van egy kis belső felmelegítésre.



Hozzávalók:

300 g rizs
600 ml víz
4 fél csirkemell
egy nagy csokor friss kapor (orosz boltban nagyon olcsó)
3-4 evőkanál liszt
300-400 ml tej
só, bors, ételízesítő
olaj, (Rama Culinesse)

Elkészítés:

A csirkemelleket hosszában felszeleteljük, sózzuk, borsozzuk, kb. egy fél csirkemellből két-három szelet lesz, a kaprot apróra vágjuk. A rizst elkészítjük a szokásos módon. Amikor magára hagytuk párolódni egy serpenyőt felhevítünk, szárazon, ha elég meleg némi olajat vagy Rama Culinesse-t (erre a célra én nagyon szeretem) öntünk bele és a csirkemell szeleteket oldalanként néhány perc alatt készre sütjük, a serpenyő előre melegítésére azért van szükség, mert elkerülhetjük, hogy a hús levet eresszen,így biztosan szép aranyszínű és ropogós husikat kapunk. Sütögetés közben a kaprot egy lábosban némi olajon 2-3 percig pároljuk, hozzáadjuk a lisztet újabb egy percig pirítjuk, majd apránként hozzáadjuk a tejet, egészen addig ameddig mártás állagot nem kapunk (a tej mennyisége hozzávetőleges, mindig függ a liszt minőségétől). Ha elértük a mártás állagot ételízesítővel, borssal fűszerezzük ízlés szerint, néhány percig főzzük. Közben tutira elkészült a rizs és a husik is átsültek, tálalhatunk! :)

Étterem ajánló: Tai Ping - Bad Aibling

A kínai kaja igen is jó, az igazi kínai és nem a gyorséttermi szezámos csirkegombóc és társai, szerintem. Bad Aiblingban van egy szuper étterem, a Tai Ping, ami 22 éve várja a kínai konyha szerelmeseit (ezt onnan tudjuk, hogy Thomas épp ennyi ideje, szinte nyitás óta jár ide enni). Barátságos környezet, a teljesen kínai személyzet szuper kedves, az ételek pedig brutálisan jók. Nekem tetszik az a fajta kedvesség, amivel fogadnak - még akkor is ha csak egy déli menüre tér be az ember - mosoly, egy kis kupica szilvabor aperitifként, az ételekről nem maradhat el a faragott répavirág dekoráció, a felszolgálás stílusa, a megrendelt fogásokat egy asztalra helyezett ételmelegítő alátétre teszik és onnan veszel magadnak a tányérodra, ez azért is praktikus, ha többen mentek és többfélét rendeltek, nem kell egymás tányérjába belemászni, ha kóstolni szeretnél, lehet osztozni a kajákon.

Én nagyon szeretem az említett déli menüket, bőségesek és az áruk is teljesen rendben van, a fent említett dolgok mellé. Első fogásként választhatsz tavaszi táskát vagy édes-savanyú levest. Én az előbbit preferálom. Ebben darált hús, zöldségek és üvegtészta van, zseniális és igen jól látod, ebben az étteremben ne is keress kést az asztalon, tartják a hagyományokat.



Második fogásként 22-féle alternatívát találunk az étlapon. Az én kedvencem a ropogós kacsamell, zöldségekkel, pikáns Hong-Kong szószban (jobbra), Thomas jelen esetben egy vegyes husikból álló fogásra szavazott csípős Kung-Fu szósszal (balra) és persze kaptunk hozzá egy nagy bödön rizst. Nem tudom mi a trükkjük, de a kacsát megint nem tudták elrontani (pedig lelkesen próbálkozom, mert általában mindig ezt rendelem, csak másik variációban), a bőre ropogós volt, a husi pedig puha és szaftos, eszméletlen, a kb 10 féle zöldségről és a szószról nem is beszélve. Tom étele nem volt annyira a világom, finom volt, de az én ízvilágomhoz képest picit édes volt (jó azért ha nagyon éhes lennék, tuti felfalnám).


Szerintem az áraik is teljesen megfelelőek. A napi menük 6 - 7,50 EUR között mozognak, a többi főétel 9 - 15,50 EUR között (személy szerint a "Luxus á la Peking"-től kipukkadnék 13,90-ért, brutális mennyiség, ez az ár több, mint korrekt érte), de van lehetőség akár 4 személyes komplett menüre is 64 EUR-ért. Elvitelre is főznek, általában 15-20 perc múlva mehet is érte az ember. Próbáljátok ki ha arra jártok! www.taiping.de


Sonkás-juhtúrós-újhagymás csónakok

Életmentő gyors hami vagy látványos vendégváró falat az utolsó pillanatokban :) Semmiféle konyhai tapasztalatot nem igényel az elkészítése, így abszolút gasztro-analfabéták is pillanatok alatt összedobják. A leveles tészta a legjobb barátunk és igen is mentett már életeket.



Elöljáróként a juhtúróról néhány szó. Valamiért ez Németországban nagyon nehezen beszerezhető, pedig elvileg Ausztriában is népszerű, nos ott sem egyszerű beszerezni - én legalábbis nem találtam sehol - az északi részeken. Egy ideig szemeztem egy termékkel az orosz boltban (MixMarkt), hogy vajon ő juhtúró? Végül megvettem és igen, de az erdélyi verzió, kicsit tömörebb, kicsit zsírosabb, de az íze tökéletes. Néhány hónap vadászat és sóvárgás után meglett az áhított termék:


Hozzávalók a csónakokhoz:

1 csomag friss leveles tészta
200 g juhtúró
1 kis csokor újhagyma
1 csomag szeletelt főtt sonka (érdemes a vékonyabbra szeletelt verziót választani)
1 tojássárgája
ízlés szerint frissen őrölt bors

Elkészítés:

A sütőt előmelegítjük 200 fokra (hőlégkeveréssel 180 fok). A leveles tésztát kitekerjük és kb 10x5 cm-es téglalapokra vágjuk ( de ez függ a tészta méretétől, egyformák legyenek sacc/kb.). Minden téglalapra egy szelet sonkát helyezünk. A juhtúrót, ha a fenti tömörebb verziót szereztük be, villával összetörjük, az újhagymát felkarikázzuk. Minden tészta sonka kombóra egy evőkanál túrót helyezünk és a téglalapok két végét összecsippentve csónakokat formázunk, legyünk nagyon figyelmesek, esetleg csavarjunk egyet a végeket, hajlamosak szétnyílni a sütés során, ami az ízéből nem von le, max. az esztétikából. a csónakokat helyezzük egy sütőpapírral bélelt tepsibe tisztes távolságra egymástól, majd szórjuk meg az újhagyma karikákkal. Végül egy elhabart tojássárgájával kenjük meg a csónakok széleit. Ízlés szerint frissen reszelt borssal is megszórhatjuk. 15-20 perc alatt aranysárgára sütjük őket.

Étteremajánló: Erlebnisgaststätte Erlensee

Kicsit hosszú és zűrös volt a nap, így hazafelé éppen azon tanakodtunk, mit kellene gyorsan összedobnunk, amikor beugrott, hogy tehetnénk egy kis kerülőt és amúgy is ki kell használni a rókagomba (Pfifferlinge) szezont. 2-3 hete szintén az éhhalál szélén, betértünk ebbe a nagyon hangulatos tóparti étterembe. Thomas már nagyon sokszor járt előtte itt, én először. Ma újra erre esett a választásunk és megint nem bántuk meg. A hely maga egy több 30 éves tradicionális bajor étterem, autentikus enteriőrrel, ételekkel, nagyon kedves és gyors személyzettel, és csodálatos tó panorámával. Én imádom ezt a Biergarten feelinget, kár, hogy lassan vége a szezonnak.


Az étlap vezérhajója a ropogósra sült sertéscsülök első alkalommal azt kóstoltam meg, az elmaradhatatlan burgonya gombóccal és szósszal... én értem azt a sok idős bajor nénit és bácsit, akikkel sokszor tele van a hely emiatt a fogás miatt. :) De ehettek bécsi szeletet, grillcsirkét, sertéssültet, halakat, szezonális ételeket (pl. vadételeket), egyszóval szinte az összes klasszikus az étlapon van. Az adagokról annyit, hogy senki nem fog éhen maradni sőt, számomra nagyon szimpatikus volt, hogy a fogásoknak vannak kisebb-nagyobb variációi, így egy kisebb és egy nagyobb étkű vendég is megtalálja a számára megfelelő adagot. Az árak abszolút barátságosak, A talán egy ételt találtam 10 EUR felett, a sertéscsülök XXL variációját, ami szerintem egy elefántnak is elegendő lenne tutira. Na de mit ettünk mi ma? Nagy variálás nem volt, Natúrszelet, szalvétagombóccal és rókagomba szósszal, ezért mentünk... Kifogástalan volt és gyönyörű:




Ma nem volt napi ajánlatban, így egy adagért 8,95 EUR-t fizettünk (legutóbb 6,90-et), de tekintve, hogy a rókagomba nem olcsó és láthatóan abszolút nem spórolták ki az ételből, ez az ár abszolút rendben van.

Ha a közelben vagytok, vagy erre jártok, mindenképpen látogassátok meg!

https://www.erlebnis-erlensee.de/speisekarten.html

Végül néhány fotó a meseszép környezetről, ami kb. két lépés az étteremtől, a tavat körbe lehet sétálni és jó időben fürdeni is lehet benne!




Kaja tipp: Opa's Weißer

Emlékeztek még amikor a vagdalthús (vagy löncshús) még húsból volt? Én imádtam... Viszont más sok-sok éve nem veszek, mert a legtöbbnek vállalhatatlan a minősége. Viszont itt Németországban sikerült belefutni egy termékbe, ami tényleg és tényleg olyan, mint a békebeli vagdalthusi volt otthon, aki hasonlóképp szerette, mint én, ebben a termékben sem fog csalódni. Ez az Opa's Weißer. Szupermarketekben kapható (Rewe, Norma), viszont a legolcsóbb szerintem a Lidl-ben.







Djuvec rizs

Finom köret cevapcici, pljeskavica vagy bármilyen grillezett hús mellé, bár én önmagában is szeretem húsmentes fogásként.

Hozzávalók:

250 ml rizs (igen, ml így egyszerűbb méricskélni)
500 ml víz
1-2 db paprika (pl, kaliforniai vagy pepperoni) kisebb kockákra vágva
1 nagy fej hagyma szeletelve
2 nagyobb paradicsom kockára vágva
1 db húsleveskocka vagy egy 2/3 ek ételízesítő
1 tk őrölt paprika
1 kisebb cukorborsó konzerv
kevés olaj

Elkészítés:

A hagymát kevés olajon üvegesre pirítjuk, majd a kockázott paprikát és a rizst hozzáadva, további 1-2 percig pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről és megszórjuk egy teáskanál őrölt paprikával, hozzáadjuk a kockázott paradicsomot,a cukorborsót, felöntjük a vízzel és beledobjuk a leveskockát vagy az ételízesítőt. Visszatesszük a főzőlapra, maximum hőmérsékleten felforraljuk, 2-3 perc forralás utána lefedjük és a főzőlap hőmérsékletét minimálisra csökkentjük. Innentől sok dolgunk már nincs vele, kb 15-20 perc alatt készre párolódik, időnként nézzük meg, hogy áll, esetleg keverjük át.


Rizs főzés - gyorsan és kényelmesen

Egyik kedvenc köretem a rizs, de nem vagyok kibékülve a zacskós gyors rizzsel, ezért az olasz módszerrel főzöm, mindig tökéletes, mindig ízletes és 15-20 perc alatt megvan.

Az első és legfontosabb, hogy pontosan kétszer annyi vízre van szükségünk, mint rizsre, ezért én a rizst is mérőpohárral mérem, ne lepődjetek meg, ha a kövi receptekben milliliterben lesz megadva.

A kimért rizst a tűzhely legmagasabb fokozatán néhány evőkanál olajon 1-2 percig pirítjuk, épp addig ameddig a rizsszemek elkezdenek kifehéredni. Felöntöm a kétszeres mennyiségű vízzel és vagy ételízesítővel (sokszor van tök jó áron Vegeta a Lidl-ben) vagy leveskockával ízestjük, 2 percig forraljuk (ha szeretnénk zöldséggel, pl. borsóval, feldobni, ekkor adjuk hozzá azt is), majd fedőt teszünk rá és a hőmérsékletet levesszük minimumra. Innentől a rizs dolgozik egyedül. 10 percig tuti nem kell ránéznünk, utána egyszer-kétszer levesszük a fedőt, ellenőrizzük hogy áll. Kb. 15 perc alatt szépen megpárolódik. Én próbáltam már ezt a technikát normál rizzsel, Jázmin rizzsel, Basmati rizzsel, mindig tökéletes volt a végeredmény. Sokkal ízletesebb, mint a csak vízben párolt verzió. :)



A képen látható kis rizs kupola aranyos kis trükk, egy hideg vízzel kiöblített kávéscsészébe tömjük a rizst, majd ráborítjuk a tányérra és voilá! ;)

Klasszikus bajor sültcsirke

Biergartenek,Oktoberfest stb. slágerétele a grillcsirke, Thomas ragaszkodott hozzá, hogy tegyem fel ezt a receptet, mert mégiscsak egy bajor klasszikus és rém egyszerű. Eredetileg egy egész csirkét kellene megsütni, de én gyakran csak egész csirkecombból készítem. Ez az én finnyásságom, hogy nem szeretem az apró csontokat, ha valaki mégis egészben sütné, akkor a csirke hasüregét meg kell tömni petrezselyemmel és rá kell csücsültetni egy speciális fémállványra, de erre a célra egy nagy fém pogácsaszaggató karika, vagy egy sörös doboz is tökéletesen megfelel (ínyenceknek tipp: az sem baj, ha a sör fele benne marad a dobozban, extra omlós lesz a husi), én az utóbbi két megoldást szoktam alkalmazni.

A klasszikus pác összetevői: só, koriander, paprika, fokhagyma, bors, kömény, kurkuma, görög széna, gyömbér, római kömény és cayenne bors. Ember legyen a talpán, aki ezt otthon kikotyvasztja, én a bolti verziót használom, bármelyik szupermarket fűszerpolcán van belőle, többféle márkában és kiszerelésben.
Nekem épp egy osztrák termék van itthon a Hoferből (ami ugye Aldi):



Hozzávalók:

4 db egész csirkecomb
75 ml olaj
2 ek. fűszerkeverék
egy hatalmas csokor petrezselyem

Elkészítés:

A sütőt előmelegítjük 220 fokra (hőlégkeveréssel 200 fokra). A fűszerkeveréket összekeverjük az olajjal. Egy sütőformát kibélelünk a megmosott petrezselyemmel, a csirkecombokat egy szilikon ecset segítségével bőven bekenjük a páccal és a petrezselyemre helyezzük, ha marad a pácból meglocsoljuk őket.



Ha a sütőnk elég forró, betesszük - nem kell letakarni - és 20 percig sütjük, utána a hőmérsékletet 200 fokra csökkentjük (hőlégkeveréssel 180 fokra) és további 30-40 perc alatt ropogósra sütjük. Ha nagyon autentikusak akarunk lenni akkor pereccel kínáljuk.


Sózzuk vagy ne sózzuk a májat?

A problémakör ott kezdődik, hogy egyáltalán hol vegyünk májat? Nagyvárosokban biztosan több helyen kapható, de én elképedve láttam, hogy normál szupermarketekben, henteseknél egyáltalán nincs. Nagyon néha tartanak borjúmájat, de annak az árától tuti dobsz egy hátast, úgy 20 Euró körül van. Egyszer vettem fél kilót kínomban, mert már hónapok óta úgy ettem volna, nem is lettem megdicsérve otthon :D Amúgy nem értem hova tűnik errefelé a máj, elnyeli a Leberkäse az összeset? :) Viszont unszoltam Tomot, hogy menjünk be az orosz boltba (esetünkben MixMarkt). Szerencsére sikerült rábeszélni, német lévén eléggé idegenkedett tőle, viszont volt csirke, pulyka, sertés, marha máj. Vettünk fél kiló sertésmájat 76 centért! :)

Na de visszatérve ez eredeti kérdéshez, tuti össze lehet kapni ezen idősebb családtagokkal, akik szerint a válasz egyértelműen nem. Orbitális tévhit. Egyszer hivatalos voltam egy vadász vacsira, ahol olyan isteni puha sült májat ettem, hogy muszáj volt kifaggatnom az idős bácsit, hogy mi a trükkje. A májat fel kell szeletelni vagy csíkozni - attól függ miként szeretnénk elkészíteni - jó bőven besózni, átforgatni és minimum fél órára betenni a hűtőszekrénybe (ez akár lehet egy éjszaka is). Így a máj soha, de soha nem fog megkeményedni sütés, főzés közben, isteni vaj puha marad. Próbáljátok ki, nem lehet mellélőni vele! :)

Sajtos-sonkás-kapros rétes

Nálunk gyakran kerül vacsiként az asztalra, főleg ha zűrös a napunk és gyorsan kell valami tápláló étek. Szoktuk variálni sajt helyett juhtúróval, de ez elég nehezen beszerezhető, viszont nem elérhetetlen, erről majd egy másik posztban írok :) Réteslapot a REWE-ben szoktam venni, vagy amikor elugrunk Kufstein-ba vásárolni, akkor az osztrák Lidl-ben. Kapor-gyűlölők természetes elkészíthetik utálatuk tárgya nélkül is! :)

Hozzávalók:

1 csomag réteslap
némi olaj
2 tojás
10-15 dkg reszelt sajt (általában mozzarellát használok)
ízlés szerint kapor
1 csomag szeletelt sonka (lehet bármilyen típusú, épp ami van itthon)
1 tojássárgája a tetejére
só, bors

Elkészítés:

A sütőt előmelegítjük 200 fokra (hőlégkeveréssel 180 fokra). Elkészítjük a tölteléket: a két tojást egy tálba ütjük, összekeverjük a sajttal és a finomra vágott kaporra, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. egy nem folyós, ám kenhető massza legyen a végeredmény. Benedvesítünk egy konyharuhát és a munkalapra terítjük. Erre ráfektetünk egy réteslapot, egy ecsettel vékonyan megkenjük olajjal, majd jöhet a következő réteslap a tetejére, amit ugyanúgy beolajozunk, ezt folytatjuk az utolsó lapig. Ha a lapokkal végeztünk a sonka szeletekkel beborítjuk a réteslapokat, az egyik hosszanti oldalon 2-3 cm-t szabadon hagyva, majd a tölteléket egyenletesen elterítjük a sonkán a töltelék masszát. Egy tojássárgáját lazán elkeverünk, majd ecsettel bekenjük a réteslap szabadon hagyott szélét, majd az ellentétes oldalról lazán feltekerjük a rétest, nem szabad szorosan, mert a sütés közben kirepedhet. Sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük, a tetejét szintén megkenjük tojássárgájával és 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük. Vigyázat, gyorsan fogy! 3-4 embernek duplázzuk a mennyiséget! :)




Risotto ai frutti di mare

Thomas nagyon szereti a tengeri herkentyűket és az olasz konyhát, én viszont risotto mániás vagyok, ebből született a saját Risotto ai frutti di mare variációnk. Persze kellett kapnia egy kis magyar csavart, ami a magyar halászlékockából készült alaplé. (Anya, lassan küldheted a kövi halászlékocka adagot!) :) Az eredeti risotto elkészítése abszolút nem bonyolult, csak oda kell figyelni és egy percre sem magára hagyni. Kicsit melós, de abszolút megéri. Tehát bicepszet előkészíteni, hajrá, kever és kever! :)

Hozzávalók:

400 gr tenger gyümölcsei (ázsiai vagy orosz boltokban jó áron beszerezhető, de olykor Aldi-ban, Lidl-ben is akciós)
8-10 db Scampi rák (opcionális, kihagyható - bár nem engem Tom megölne, ha kihagynám, függő, ez van :) )
300 gr risotto rizs, pl. Arborio
kevés olaj
5 db halászlékocka
1000 ml víz
100 g reszelt parmigiano vagy grana padano
100 g vaj
200 ml fehérbor ("Csak ne rizling legyen! - Tom")

Elkészítés:

A vizet felforraljuk, feloldjuk benne a halászlé kockákat. Ha nem lenne elég sós, picit megsózzuk. Egy serpenyőben közepes lángon kevés olajon megpároljuk a tengergyümölcseit és a scampit, kb. 10 perc alatt. (tenger gyümölcsei és rák nyugodtan mehetnek fagyottan a serpenyőbe, de a nagy jégdarabokat vegyük ki) Ezt mindenképp csináljuk meg előre, mert később már nem lesz rá lehetőségünk :) Az alaplevet tartsuk melegen. Most jön a melós része! A rizst egy nagy fazékban, közepes lángon, kevés olajon 1-2 percig pirítjuk, majd felöntjük a fehérborral. Folyamatosan kevergetjük, ameddig a bor el nem fő, majd jöhet egy merőkanál az alapléből. Folytatjuk a kevergetést, ameddig a leve el nem fő, majd újabb egy merőkanál alaplé és így tovább. Eleinte ijesztő, mert folyton olyan hangokat ad az étel, ami le akar égni, nyugi, nem fog, csak pótoljuk mindig az alaplevet és keverjük lelkesen. Ha az alaplé kb. 2/3-át elhasználtuk hozzákeverjük a tenger gyümölcseit és folytatjuk a műveletet. Mire a leves elfogy, a rizs tökéletesen megpuhul, ekkor belekeverjük a vajat és a sajtot. A végeredmény egy igazi, krémes risotto és némi izomláz :) Ez az adag 4 embernek bőven elegendő.


Vajas kifli

Imádom a kiflit, gyerekkorom meghatározó péksüteménye volt és az elmúlt egy évben megtapasztaltam mennyire tud hiányozni. Mivel errefelé még hasonlót sem találtam, nekiálltam kísérletezni, kipróbáltam több receptet, csiszolgattam az arányokon és végre sikerült a tökéletes kiflit előállítani. A recept maga nem bonyolult, kezdők is pikk.pakk összedobják!

Hozzávalók:
400 g liszt
250 ml tej
fél kocka friss élesztő
50 g vaj
1 tk. só
1 tk. cukor
2 ek. tej
ízlés szerint köménymag, nagy szemű só

A tej felében feloldjuk a cukrot és felfuttatjuk benne az élesztőt. Közben felolvasztjuk a vajat. (csak okosan a mikróval, mert nem vicces ha belerobban a vaj :) ) Egy nagy tálban összekeverjük a lisztet és a sót, ha felfutott az élesztő hozzáadjuk a maradék tejjel és az olvasztott vajjal együtt. Összegyúrjuk és néhány perc alatt puha bucivá dagasztjuk. Letakarva duplájára kelesztjük.
Ha megkelt, 8 részre osztjuk, háromszögletűre nyújtjuk a darabkákat, a hosszabbik oldaluknál kezdve feltekerjük, majd kifli formájúra hajlítjuk. Sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük a kifliket, ismét letakarjuk őket, és 20-25 percig pihentetjük.


Közben előmelegítjük a sütőt 200 fokra (légkeveréses sütő esetén 180 fokra) és a sütő aljába egy kis vízzel teli edényt helyezünk. Mielőtt a tepsit a sütőbe helyezzük, kenjük meg a kifliket egy ecset segítségével tejjel és ízlés szerint szórjunk rá köménymagot és/vagy nagy szemű sót (Brezelsalz néven nagyobb szupermarketekben kapható). 20-25 perc alatt készre sütjük a kifliket. Az eredmény csudifinom ropogós, friss kifli.